Конспекти уроків

Гриби: їстівні та отруйні. Чому восени добре ростуть гриби?

Урок природознавства у 2 класі

Мета: формувати в учнів уявлення про гриби; навчити розрізняти їстівні та отруйні гриби; розвивати пізнавальну активність дітей, уміння спостерігати; виховувати повагу і любов до природи, культуру поведінки.
Обладнання: малюнки грибів, таблиці «Будова гриба», «Їстівні та отруйні гриби», коронки – гриби  на голову, костюм Їжачка – лісовичка, презентація «Гриби», відео «Грибна поляна», картки для роботи в групах, таблиця «Значення грибів».

Хід уроку
І. Організаційний момент.
Вже дзвінок нам дав сигнал
Працювати час настав.
Щоб урок пройшов не марно –
Працювати будем гарно.
Увагу і розум включаєм
І урок розпочинаєм!
 Створення ситуації успіху.
 - Дайте відповідь на запитання «Яким я хочу бачити себе на уроці?» Одним словом. Відповідь повинна починатися з букви, яку отримали.
(У – уважні, С – старанні, П – працьовиті, І – інформовані, Х - хороші)
 - Яке слово вийшло? УСПІХ (картки з буквами учні прикріплюють на дошці).
 - Що необхідно аби досягти успіхів? (Вчитися)
- Тож бажаю вам успіхів у навчальній діяльності!
ІІ. Хвилинка спостережень.
- Як завжди розпочнемо урок з календаря спостережень за погодою та явищами природи. У цьому нам допоможе черговий синоптик.
Черговий синоптик:
Гідрометцентр 2- В класу повідомляє: «Сьогодні (число, місяць, рік). Погляньте у вікно і ви побачите(стан неба, сонце, температура повітря, опади, вітер). Атмосфера  в нашому класі дуже приємна. Всі здорові, задоволені і готові до роботи.
II. Повідомлення теми та завдань уроку. Мотивація навчальної діяльності.
— Відгадайте загадку.
В теплий дощик народився,
Парасолькою накрився.
Може б, з лісу пострибав,
Якби другу ногу мав. (Гриб)

Поетична хвилинка
Помандруймо швидше вдаль,
Де зеленії верхівки
Підпирають небокрай.
Де берізка і ялина,
Сосон край, старих дубів,
Назбираємо ми з вами
Повні кошики … (грибів)

— Ви вже, напевно, зрозуміли, що сьогодні ми поговоримо про гриби. Ви ознайомитеся з різноманітними грибами, дізнаєтеся про їхнє значення в природі та цінність для людей, їх охорону, навчитеся розрізняти їстівні та отруйні гриби. Ця інформація вам знадобиться у житті та допоможе  уберегтися від отруєнь грибами.
Так як матеріалу для засвоєння буде дуже багато, то сьогодні на допомогу мені прийшли помічники:
Їжачок-лісовичок
Еколог
Кореспондент
Медична сестра
ІІІ. Вивчення нового матеріалу
1.Бесіда.
-         Чи доводилося вам разом із дорослими збирати гриби?
-         Де можна збирати гриби?( у долинах, лісосмугах, лісах).
Найкраще збирати гриби в лісі. Як гарно в лісі! А ще краще коли йдеш лісом й час від часу натрапляєш на гриба. Але потрібно добре знати, коли , де, і які гриби збирати .
"Інтелектуальний кошик"
— Відкладіть у свій інтелектуальний кошик те, що я вам розповім про гриби.
Гриби здавна вважають цінним продуктом харчування. У них білків більше, ніж у м’ясі. Кількість мінеральних речовин приблизно така сама, як у фруктах, а фосфору в них стільки ж, як і в рибі.
Гриби вивчає наука МІКОЛОГІЯ.
-         Як ви вважаєте , гриби - це жива чи нежива природа?(Жива)
-          Чому? ( Гриби з’являються (народжуються) , ростуть і відмирають…)
-         Чи можна гриби віднести до рослин, вони ж ростуть на землі?
-         Які частини рослин вам відомі? ( Корінь, стебло, гілки, листя, плід)
-         Що можна сказати про гриби? ( У грибів немає листя, стебла, гілок)
   Розгляньте будову гриба. На таблиці всім відомий білий гриб. У нього коричнева шапка і біла ніжка. Це плодове тіло гриба, що виростає з грибниці. Грибниця схожа на білі розгалужені нитки. Це головна частина кожного гриба. Вона розташована в ґрунті і живить гриб поживними речовинами. Із частинок грибниці виростають нові гриби, так вони розмножуються.
-         У такому разі чи можна з упевненістю віднести гриби до світу рослин? (Ні)
-         А до світу тварин? (Також ні)
  Гриби не належать ані до рослин, ані до тварин. Це окрема група організмів.
Висновок:  Гриби - це окрема група організмів.
— Слова попросив Їжачок-лісовичок.
Я – веселий Їжачок,
Повна спина колючок,
А животик мій гладенький,
Я люблю діток маленьких.
Тих, хто любить маму й тата.
Серед вас таких багато?
Хто уроки добре учить,
Хто малих звірят не мучить,
Отаких діток люблю я,
Отаких діток хвалю я.
Я із лісу йшов та йшов,
На урок до вас прийшов.
Розказати про грибочки,
Любі донечки й синочки!

   Гриби треба вміти збирати! Не виривати з корінням, а зрізати ніжку, щоб не пошкодити грибницю. Бо на тому місці більше не виросте гриб.
   Гриби можна варити, смажити, сушити і солити.
   Гриби – це корм для мешканців лісу (білочка за літо може насушити 1,5-2 тисячі грибів). А лосі лікуються мухоморами від червів - паразитів. Їх їдять кабани, олені, борсуки й дрібніші тварини.
Висновок: Правильно збирайте гриби. Не знищуйте отруйні.

Відео «Грибна поляна»

2.Робота за підручником (с.54-55)
-         Прочитайте статтю і дайте відповідь на питання:
«Коли грибів у лісі найбільше?»  (восени)
-         Чому восени добре збирати гриби?(проходять рясні дощі, земля стає вологою).
-         Де найкраще шукати гриби?( у вогких затінених місцях між березами, соснами і дубами).

Запам’ятайте такі приказки:
Де  дуби, там і гриби.
Гриби – діти затінку.
Гриб сам не росте ніколи, коло нього і другий з’явиться поволі.

— Надамо слово медичній сестрі !

В лісі гарно ти сліди,
Щоб не трапилось біди!
Бо не всі гриби одні:
Є отруйні й їстівні.

— Погляньте на таблицю "Їстівні і отруйні гриби"
Таблиця 3.
Їстівні
Отруйні
білий гриб
опеньки
маслюк
печериця
сироїжка
мухомор
бліда поганка
опеньки несправжні
сатанинський гриб

 Важливо відрізнити отруйні гриби від їстівних. Отруйні  – бліда поганка, мухомор, несправжній лисички й несправжні опеньки.
   Їстівну лисичку від отруйної можна відрізнити за кольром шапки. У справжньої лисички вона оранжево – жовта або яєчно – жовта з вигнутими гофрованими краями.
  Отруйні опеньки на відмінну від їстівних не мають на своїй ніжці білого кільця і колір їхніх шапок – жовто – зелений, а у справжніх – жовто – коричневий.
   Сатанинський гриб нагадує білий гриб. Червоний мухомор має дуже яскравий вигляд, його з іншими грибами сплутати дуже важко. Однак , і він дещо схожий на червоноголовця.
   
        
  Найотруйніший гриб – бліда поганка! Отруєння цим грибом призводить до смерті . Гриб має шапку від блідо – зеленого до жовтого кольору, ніжка тхне гнилою картоплиною.

— Даю вам кілька цінних порад!
·        Ніколи не збирайте гриби без дорослих.
·        Ніколи не їжте гриби без дозволу дорослих.
Симптоми отруєння грибами:
головний біль;
нудота;
блювання;
висока температура.
 Терміново телефонуйте 103 та викликайте швидку допомогу.
Пам’ятайте: Гриби накопичують шкідливі речовини з ґрунту й повітря. Тому обходьте навіть їстівні гриби, що виросли обабіч доріг, на смітниках, звалищах, поблизу місць зберігання отрутохімікатів, добрив, у зонах радіоактивного забруднення.
Висновок: Ніколи не збирайте гриби без дорослих.

— Запрошуємо до розмови еколога.

(Еколог — це спеціаліст , який вивчає стан води, землі і повітря. Вивчає вплив промислових відходів на рослини, тварин і людини, складає прогноз розвитку ситуації, розробляє шляхи менш шкідливого впливу на природу.

Ти природу бережи,
Завжди їй допоможи!
І рослинку, і гриба
Кожен хай оберіга!

Таблиця 4. "Значення грибів"
 

 Висновок:Бережіть гриби! Вони теж є частинкою живої природи.

Фізкультхвилинка
 Пісня «Ми грибочки лісові»  
  На нашому уроці присутній кореспондент , який приготував для вас цікаву інформацію.
Кореспондент

(Літературний співробітник періодичної преси, радіо, прес-агентства, який готує повідомлення (кореспонденції) 

А я підготувала для вас цікаву інформацію
В нашій школі – 551учень:
300 хлопчиків і 251 дівчинка.
72 учні школи ходили до лісу чи парку і збирали гриби.
11 вміють самостійно розрізняти, де їстівні, а де отруйні гриби.
300 дуже полюбляють гриби (особливо смажені, з цибулькою та в сметані!)

Це була жартівлива інформація.
А ось – сумна статистика:
Станом на 9 вересня 2013 р. в Україні грибами отруїлися 20 осіб, з них 5 дітей, одна людина померла. За аналогічний період минулого року від отруєнь постраждали 88 осіб, з них 9 дітей, 11 осіб врятувати не вдалося.
Висновок: Будьте обережні. Грибами можна отруїтися.

Завдання для роботи в групах:
- Опрацювати матеріал  на картках та дізнатися, чому гриби отримали таку назву.

IV. Закріплення вивченого матеріалу.
Гра «ТАК чи НІ»
Чи добре запам’ятали, які гриби їстівні, а які отруйні?
Зараз перевіримо!
Підберезовик:
Підберезовик назвався,
Загорів, дивіться як.
У руденьку шапку вбрався,
Мене можна брати?            Так!
Мухомор:
На моїй червоній шляпці
Білі цяточки ясні.
Я красивий, мов у казці.
Мене візьмете ви?                 Ні!

Сироїжки кольорові
Розрослися гарно як!
І зелені, й пурпурові.
Чи візьмете ви нас?      Так!
Бліда поганка:
Я родилась на світанку,
Доки трави росяні.
Звуть мене – бліда поганка.
Я подобаюсь вам?       Ні!
Лисички:
Ми жовтесенькі сестрички,
Любить нас поїсти всяк.
Бо грибочки ми – лисички.
Ви збираєте нас?                  Так!
Білий гриб:
Білий гриб міцний і дужий,
Як справжнісінький козак.
І мене всі хвалять дуже.
Справді я найкращий?                   Так?
Несправжні опеньки:
Хоч брехливі, теж опеньки,
І ростем в ті самі дні.
Ми яскраві і гарненькі.
Ну, беріть нас швидше!        Ні!

2. Робота в парах. Зошит (стор. 15 ).
V . Підбиття підсумків.

Інтерактивна вправа «Інтерв’ю»

-         Які бувають гриби?
-         Назвіть їстівні гриби.
-         Назвіть отруйні гриби.
-         Продовжіть правила збирання грибів:
·        Зрізай гриби…
·        Збирай тільки…
·        Не знищуй…
     Ми багато сьогодні говорили про гриби. Займіть свою позицію. Чи корисні гриби, чи вони не потрібні.
         Хай ліс дарує вам свої плоди,
         Хай сонечко всміхається усюди,
        І хай ростуть лиш їстівні гриби,
        Щоб радість і поживу мали люди!

VI. Домашнє завдання.
1 група. Опрацювати статтю підручника с.54-55 та намалювати їстівні гриби.
2 група. Скласти пам’ятку для грибників - початківців.
3група. Підібрати народні прикмети, пов’язані зі збиранням грибів.

    Лісовичок дуже задоволений вашою роботою на уроці. І всіх хоче пригостити смачними грибочками.

Використана література:
 1.     Грущинська І.В. Готуємося до уроків природознавства у 2 класі : посіб. для вчителя. – К.: Видавничий дім «Освіта», 2013. – С. 94 – 98.
2.     ГрущинськаІ.В. Природознавство: підручник для 2 класу загальноосвітніх навчальних закладів/ І.В.Грушинська. - Київ: Видавничий дім «Освіта» , 2012.-144с. 
3.     Журнал  «Розкажіть онуку»: часопис. - Київ, 2013. - вересень (№ 17 /18 ). – С.14 – 15.
4.     Інформаційний сайт «Вчитель – вчителю, учням та батькам».
5.     Наумчук В.І. Завдання з природознавства. – Тернопіль: Астон, 2003.
6.     Смаглій О. Застосування ігрових ситуацій на уроках природознавства // Початкова школа . – 2003 . - № 3.

Тема уроку: Тверді й м’які приголосні. Позначення м’якості приголосних звуків знаком м’якшення

Мета уроку: продовжити роботу над засвоєнням графічної функції букви ь, розумінням відмінностей між звуком і буквою, умінням виконувати звуко-буквені зіставлення;розвивати зв’язне мовлення учнів; виховувати любов до рідного краю.
Обладнання: демонстраційна картка з буквою ь, таблиця «Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення», предметні картинки із зображенням тварин, фішки на позначення голосних і приголосних звуків.

  Зміст уроку
І. Організаційна частина уроку
ІІ. Актуалізація опорних знань
-         Прочитайте словосполучення. Визначте слова, які містять м’які приголосні звуки.
Рідна земля, солом’яний капелюх, велика сім’я, синє небо.
- Які букви позначають м’якість приголосних?
ІІІ.  Мотивація навчальної діяльності учнів
ІV.  Оголошення теми і завдань уроку
1.     Робота над загадкою
Ходить диво по траві,
Носить ліс на голові.
                        (Лось, олень)
2.     Робота з картиною «У лісі»
- Кого ви бачите на картині?
- Яка на ній зображена найбільша тварина?
                               (Лось)
- Що цікавого ви знаєте про цю тварину?
3. Звуко-буквений аналіз слова лось
- Якою буквою позначено м’якість приголосного [c’]?
Сьогодні ми продовжимо вивчати правила вживання знаку м’якшенння в українській мові.
V. Вивчення нового матеріалу
1. Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення
Робота над вправою 127. Пояснення значень слів, зіставлення вимови слів лан – лань.
Складання речень з цими словами.
- Якими звуками відрізняється вимова слів?
- Яка буква використовується для м’якшення приголосного?
2. Робота з таблицею «Позначення м’якості приголосних знаком м’якшення»
                       син [н] – синь [н’[
                       рис [с[- рись [с’[
- Яка буква служить для позначення м’якості приголосного у словах синь, рись? (Буква ь).
- Отже, яку роль виконує буква ь?
(Позначає м’якість приголосних звуків.)
- Послухайте, як про це сказано у вірші
  Я сам –один завжди мовчу, 
  Без приголосних не звучу.
  Та на письмі, це знає всяк, 
  В пригоді стане м’який знак.
3. Робота над правилом на стор. 46.
Буква «знак м’якшення» (ь) разом із попередньою буквою позначає на письмі м’який приголосний звук.
                                     Фізкультхвилинка
3.     Виділення твердих і м’яких приголосних у словах. 
Виконання вправи 128
а) Читання вірша
Твоя це мати – Батьківщина, 
Твій дім з малих дитячих літ.
Звідсіль дороги і стежини
Тобі лежать в широкий світ.
- Про що вірш? (Про Батьківщину)
- Якими іншими словами можна назвати  Батьківщину?
(Україна, Вітчизна)
- Як пишуться ці слова?(З великої букви)
- Чому?
б) Виконання вправи за зразком

      [т]                                                           [т’]
     тих                                                          тільки
     твоя                                                       Батьківщина
     мати                                                       дитячих
     твій                                                         лежать
    літ
    стежини
    тобі
    світ
4.     Позначення м’якості приголосних знаком м’якості та буквою і.
Самостійне виконання вправи 129. 
(Вправа виконується після детального пояснення учителя щодо її виконання)
Вихователі – вихователь.
Медалі – медаль.
Зайці – заєць.
- Чим позначено м’якість приголосних у словах вихователі, медалі, зайці?
(Буквою і)
- Чим позначено м’якість приголосних у словах вихователь, медаль, заєць?
(Знаком м’якшення)
                                                        Фізкультхвилинка 2
5.     Колективне виконання вправи 130.Списати слова, вставити, де треба, знак м’якшення.
   Бат..ко, клад..ка, дон..ка, тон..ка, ред..ка, син..ка, стін..ка, шпил..ка, пил..ка, міл..ко.
   VІ. Розвиток мовлення
- Про яку пору року йдеться у вірші?

 У садах, лісах блукає, 
 В жовті шати одягає,
 Золотисту стелить постіль – 
 Жде сестрицю білу в гості.
                                        (Осінь)
- Де блукала осінь?
- Як змінюється ліс восени?
- Чи бували ви в осінньому лісі?
-  Чи подобається вам гуляти в осінньому лісі або в саду?
- Чому?
- Послухайте вірш. Що подобається автору в осінньому лісі?

Як гарно в лісі восени!
Як гарно в лісі восени!
Кленову гілочку торкни –                                            
                               
Вона здригається, бринить, 
Немов струни сталева нить.
Навкруг завія золота – 
Багряне листя обліта...
                   Н. Стефуракухайте

VІІ. Закріплення вивченого матеріалу
1.     Гра «Спіймай слова, в яких пишеться знак м’якшення»
Гра виконується при повторному читанні вірша Н. Стефуракухайте
«Як гарно в лісі восени!»

VІІІ. Підсумок уроку
   1. Читання вірша, поданого на дошці.

Вересень трусить
груші в садочку.
Жовтень гаптує
клену сорочку.     

- Яка буква позначає м’якість приголосних звуків у виділених словах?
- Які ще букви позначають м’якість приголосних?
(Букви і, я, ю, є.)   
2.     Повторення правила , вміщеного в підручнику на стор. 46.

Тема :   СЛОВА, ЯКІ  НАЗИВАЮТЬ  ОЗНАКИ  ПРЕДМЕТІВ

Навчальні цілі . Ознайомити учнів із лексичним значенням слів, які називають ознаки  предметів ; формувати  вміння ставити запитання до даних слів в однині та множині ( без термінів) ; розвивати увагу, вміння працювати групами ; виховувати  бажання  працювати.
Обладнання : предметні  малюнки, сигнальні  картки, схема-опора.

                                                      Хід  уроку.
І.  Організація  класу
         Всі  мерщій  сідайте, діти !
         Домовляймось не шуміти.
         На  уроці  не  дрімати,
         руки  вчасно  піднімати.
-  У  мене  зараз  гарний  настрій. Ось  який   /показати  смайликом/  А  у  вас ? Покажіть відповідним смайликом.    Я  хочу, щоб у вас  такий  настрій залишився до кінця  уроку.

ІІ.  Узагальнення знань про слова – назви  предметів.
   - Ми  тільки- но  вивчили  слова – назви  предметів.  Перевірити  ваші  знання  з  теми мені  допоможе   гра «Мовний  постріл».  Після  мого  питання –пострілу  вам  потрібно  ухилитися від пострілу, правильно  відповівши  на  нього.  Решта  дітей  правильність  відповіді  просигналізує  картками.

·        На  які  питання  відповідають  слова – назви  предметів ?
·        Коли  ставимо  питання  ХТО ?
·        Коли  ставимо  питання  ЩО ?
·        Які  слова  пишуться  з  великої  букви ?

ІІІ  Вивчення  нового  матеріалу.
 1)  Проблемна  ситуація    [  На  дошці  запис :]
         …. вуха,  …. хвіст,
         ….  сам  на  зріст.
На  городі  побував –
нам  капусту  зіпсував.
-  Прочитайте  текст. Чи  здогадалися про  кого йде  мова ?    / Ні /
[ На  місці  крапок  вчитель вписує  слова  довгі, куций, невеликий]

- Прочитайте текст  зараз. Чи  здогадались про  кого  мова  йде ?

2)       Повідомлення  теми  уроку.
-  Допомогли  вам  вставлені  слова,  які  зі  своїм  вітанням  прислали  вам  художники  Країни  Граматики.  Ці  слова  дають  предметам  якусь  ознаку.
Словникова  робота
ОЗНАКА – це  прикмета, за  якою  можна  визначити що-небудь.

-         Сьогодні  на  уроці ми  і  будемо  знайомитися зі словами, які дають  ознаку  предмету.  Навчимося  ставити  питання  до до  них, впізнавати ці  слова серед  інших.
3)  Робота  з предметними малюнками
 - Розгляньте  малюнки.  Назвіть  предмети, зображені  на  них  та  їх  ознаки  ЗА  КОЛЬОРОМ.
                               /  Малюнки  банана, малини, , курчати, слив /
-         Яке  питання  ставимо  до  слова- назви  ознаки ?
                     [Поступово  з’являються  питання  ЯКИЙ?  ЯКА?  ЯКЕ ?  ЯКІ ?]
-         Зав’яжемо  вузлики  на  пам’ять.

  /        Аналогічно  проводиться  робота зі словами- ознаками за  розміром  за  малюнками  ведмедя і миші /

4 ) Робота  з  підручником.   Вправа 1.
- Назвіть  предмети, зображені на  малюнках.   Назвіть їх ознаки  за  матеріалом, з якого вони  виготовлені.   Можна  користуватися словами  для  довідки.
-  Запишіть  отримані  словосполучення  за  зразком.

ВИСНОВОК.  Ви  назвали  ознаки слів  назв  предметів за  кольором, розміром, матеріалом  виготовлення.  Повторимо  на  які  питання  вони  відповідають?
                        /  Читання  ПРАВИЛА  /

5)     Ф І З К У Л Ь Т Х В И Л И Н К А
   Час  настав  для  відпочинку
   проведем  фізкультхвилинку.

6)  Тренувальні  вправи.
*  Групова  робота
         Щоб  усе  нам  устигати,
треба  гуртом  працювати.
Групою, повірте, легше
будь-яке завдання  розв’язати.

М е т о д  «МОЗАЇКА» [ В  кожної  групи є  окремі  слова, з  яких  потрібно  скласти  прислів’я і пояснити  його.]

І гр..  ГОСТРЕ  словечко  коле  сердечко.    (Погані  слова  завжди кривдять людину, завдають їй  болю)
ІІ гр.. Ласкаве  слово, що весняний день.  (Ніжні  слова ніби  зігрівають людей)
ІІІ гр.. Казки  малі, а  розуму в них багато.  (Кожна  казка  чомусь  навчає)
ІV гр.. Від  теплого слова і лід  розмерзає. ( Всім  приємно  чути  хороші, теплі  слова)

                 Добре  у  групах  попрацювали,
                 із  мозаїки  прислів’я  склали.

7)  Каліграфічна  хвилинка
                 Щоб  оцінка  була  гарна,
                 треба  вивести  старанно
                 кожну  букву, кожен  штрих.
                 Клас  працює, клас  притих.
П п Пп  праця  працьовитий

-         Яку  людину  називають  працьовитою?
-         У  якій  звуковій  моделі  живе  слово  ПРАЦЬОВИТА ?

--   --  о  І  =   о І  --  о І     ІІ    --  --  о І  =  о І  --  о І  --  -- о І

8)   Інтерактивна  вправа «Карусель»
  
 [Кожна  група  отримує  фломастер  певного  кольору.  Пускається  аркуш  паперу, де  написана  назва  предмета.  ЯЛИНКА.  Потрібно дописати по 1 ознаці і передати слідкуючій  групі, яка  перечитує і дописує свою, не  повторюючи  ознаки]
Підрахування  результатів.

ІV.  Підсумок  уроку.
                 Збіг  урок наш, як  коротка  мить,
                 дуже  швидко  час  біжить.
                 Час  вже  підсумки  нам  зробити,
                 що  ми  встигли  зрозуміти
1)
-         Про  які  слова  ви  дізналися  на  уроці ?
-         На  які  питання  вони  відповідають ?
-         Яку  роль  виконують  у  Країні  Граматики ?

2) Термінова  телеграма
«ДОПОМОЖІТЬ ПРОЧИТАТИ  НАЗВИ  КАЗОК.   Учні  Лісової  школи »
[З’єднати  ліву  частину  слів з правою ]
Червона                          королева
Спляча                           ключик
Гидке                             шапочка
Снігова                          каченя
Золотий                         красуня


Площа прямокутника


Немає коментарів:

Дописати коментар